Tel. 608 401 322, e-mail: biuro@zdg.pl


Rozwiązania których szukasz

Strona główna Artykuły Płatność O firmie Nota prawna Kontakt
 
 
Oferta usług
 
Weksel:
sprawy sądowe
zastosowanie weksla
 
Sprawy cywilne:
Sprawy o zapłatę
Przedawnienie
Odszkodowania
Egzekucja komornicza
Spadki
Darowizna/Dożywocie
 
Kredyty frankowe
 
Sprawy małżeńskie:
Rozwód
Podział majątku małżonków
Odpowiedzialność za długi małżonków
Intercyzy
 
Nieruchomości:
Zasiedzenie
Rozgraniczenie
Podział współwłasności
Służebność przesyłu
Droga konieczna
Księgi wieczyste
 
Sprawy karne:
Obrona
Reprezentacja
Dozór elektroniczny
 
Spółki
Spółka cicha
Przekształcanie spółek
 
Ochrona majątku
dla Kapitału
dla Przedsiębiorców
dla Wspólników
Konkubenci
Darczyńcy
 
Opinie prawne
 
 
 
 


SPÓŁKI

Zakładaj spółki aby realizować swoje cele!

Spółki 

 

Co dwie głowy, to nie jedna.

Co dwa kapitały, to nie jeden kapitał. Co dwa talenty, to nie jeden talent. Itd. itd. Każdy zgodzi się z tymi zależnościami. Faktem jest, że gdy kilku działa w jednym celu, to mają spółkę. Kwestia tylko jaką formę spółki wybiorą. Chyba że określony rodzaj spółki już wybrali i działają.

Generalnie to dla wspólników z praktycznym podejściem, są trzy rodzaje spółek, tj. mianowicie spółka w której:

1. dwóch (lub więcej) wspólników pracuje wspólnie (wkładem wtedy są osobiste świadczenia wspólnika), i wspólnie dzielą się stratami i zyskami,

2. dwóch wspólników (lub więcej) wykłada pieniądze na wspólne przedsięwzięcie i wspólnie tym przedsięwzięciem zarządzają (wkładem jest kapitał i osobiste świadczenia wspólnika),

3. jeden wspólnik (lub więcej) wykłada pieniądze (kapitał), a drugi wspólnik (lub więcej) wnosi osobiste świadczenia i starania.

Są też różne modyfikacje powyższych wariantów.

Każda z powyższych spółek, w konkretnych warunkach może odnieść sukces. Ale od razu też  widać, że każda z tych spółek, jest obszarem do potencjalnego konfliktu. Fakty te muszą być uwzględniane przez wszystkich zainteresowanych spółkami.

W pierwszym wariancie, jeśli obaj wspólnicy pracują w spółce, to będzie ciągły spór (jawny lub skrywany) o to kto więcej czy też z lepszymi efektami pracuje, kto się bardziej poświęca, kto wykorzystuje drugiego, czego konsekwencją są też pretensje do proporcji udziału w zyskach, spór co do działania wspólnej firmy, sposobu reklamy, marketingu, relacji z klientami, itd. itd. Wspólnicy najczęściej mają po prostu różne osobowości, charaktery, wychowanie i doświadczenia. Tak naprawdę te różnice to jest siła wspólników, bo właśnie o to chodzi żeby łączyć dwa, często skrajnie różne podejścia. Chodzi właśnie o to żeby stworzyć efekt synergii, żeby dwa plus dwa dawało pięć. Ale jeśli wspólnicy nie są na tyle dojrzali, żeby te kwestie zauważać, to te konflikty rzutują na działania spółki, a wtedy dobrze nie będzie. To przysłowiowa "woda na młyn" konkurencji, potencjalnej lub rzeczywiście lub istniejącej. Wspólnicy muszą te kwestie zauważać, i od razu tak dobierać wspólników, żeby każdy ze wspólników był świadom wzajemnych różnic, oczekiwań, i być może nawet różnicy potencjałów reprezentowanych przez danego wspólnika (co trzeba akceptować), i tak formułować umowę spółki, żeby rzetelnie uwzględniała ona interesy i wagę wszystkich wspólników. Dotyczy to szczególnie spółek cywilnych, spółek jawnych, spółek partnerskich oraz spółek z o.o. o przewadze cech  osobowych.     

Przy drugim wariancie może być podobnie jak przy pierwszym. Wariant ten również dotyczy w szczególności spółek cywilnych, spółek jawnych, spółek partnerskich, a także spółek z o.o..     

Trzeci wariant wbrew pozorom jest najstabilniejszy, i jest w nim potencjalnie najmniej konfliktów. Wspólnik finansujący przede wszystkim oczekuje zysku, i nie miesza się do pracy drugiemu  wspólnikowi, który jest bez kapitału, ale za to z wiedzą, umiejętnościami, czy know-how, i wie jak przy pomocy kapitału drugiego wspólnika zrobić dobry użytek ze swoich zasobów. W wariancie tym, może występować każdy rodzaj spółki, w tym w szczególności jednoosobowa spółka z o.o., w której jedyny wspólnik jest dostarczycielem kapitału, a fachowiec, profesjonalista wchodzi w skład zarządu takiej spółki. 

Wydawać by się mogło, że spółka, jak sama nazwa wskazuje potrzebuje wspólników, i to co najmniej dwóch (osób lub podmiotów).

Częściej to jednak wspólnik potrzebuje spółki, i czasem może to być nawet jeden tylko wspólnik.

Spółkę może przecież założyć i prowadzić tylko jedna osoba (często jest to nawet wskazane).

Spółkę zakłada się zazwyczaj po to, żeby kilka osób, mogło wspólnie prowadzić działalność gospodarczą. Każda z tych osób, sama oddzielnie ma za mało zasobów, żeby samodzielnie prowadzić dane przedsięwzięcie. Dlatego znajdują wspólnika lub wspólników, którzy posiadają brakujące im zasoby, i wtedy wspólnie te przedsięwzięcie jest możliwe do zrealizowania.

Ale co warte jest podkreślenia, zauważenia i przemyślenia, celem wspólników nie jest tylko zakładanie nowych spółek, aby wspólnie prowadzić działalność gospodarczą. 

Celem wspólników zakładających spółki, jest również:
ułatwienie prowadzenia im dotychczasowej działalności gospodarczej,
prowadzenie nowej działalności gospodarczej równolegle z dotychczasową działalnością, 
prowadzenie działalności gospodarczej przez jedną osobę, ale w formie spółki i z korzyściami stąd płynącymi.

Zawsze, gdy zastanawiasz się nad jakąkolwiek spółką, to musisz w pierwszej kolejności dokonać analizy Twoich możliwości, Twoich potrzeb, już istniejących, ale i potencjalnych ryzyk, oraz innych istotnych uwarunkowań istniejących w danej sytuacji czy branży, i dopiero po tej analizie i przemyśleniach wybierasz rodzaj spółki, za pomocą której chcesz realizować swoje cele.

Zawsze też, co już sygnalizowałem wyżej, musisz przeanalizować osobę, cechy i charakter potencjalnego wspólnika.

W kolejnym etapie rozważań, ale jeszcze przed skonkretyzowaniem wyboru danej spółki, powinieneś obowiązkowo  przeanalizować scenariusze wyjścia ze spółki, jej likwidacji, sprzedaży czy wykluczenia ze spółki negatywnego wspólnika.

Spółki oprócz prowadzenia za ich pośrednictwem określonego przedsiębiorstwa (działalności gospodarczej), mogą być również wykorzystywane równolegle obok już istniejącego przedsiębiorstwa w różnych przydatnych celach.

Taka równoległa spółka może:
- ułatwiać prowadzenie pierwotnej działalności,
- zwiększać bezpieczeństwo majątkowe przedsiębiorcy,
- realizować inne cele w zależności od konkretnych potrzeb i sytuacji.    

Ważnym jest zrozumienie, że nawet prowadząc działalność gospodarczą w jakiejkolwiek formie, czy to jako jednoosobowa działalność gospodarcza, czy jakakolwiek spółka, kolejna spółka może być również w danej sytuacji przydatna. 

Jeśli zdecydowałeś się na spółkę: cywilną, jawną, komandytową, partnerską, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną, jakieś ich hybrydy, konstelacje czy kompozycje, to oferuję Ci swoją pomoc w założeniu, rejestracji, prowadzeniu i obsłudze prawnej takich spółek.

Skontaktuj się ze mną, jeśli zależy Ci na sensownym wykorzystaniu spółki w Twoich interesach.     



Poniżej przedstawiam Tobie opis poszczególnych spółek, których dotyczą usługi prawnicze przeze mnie świadczone. Mam nadzieję, że będzie on pomocny w dokonaniu wstępnego wyboru formy prawnej spółki. Szczegóły jednak trzeba będzie ustalać indywidualnie w zależności od konkretnego przypadku.

Zapraszam do skorzystania z moich usług.

 

Marek Zwoliński

radca prawny

właściciel serwisu internetowego www.zdg.pl




 

radca prawny Marek Zwoliński foto


radca prawny Marek Zwoliński
tel./fax 29 764 28 82
tel. kom 608 401 322
e-mail:
biuro@zdg.pl
 
 

 

elastyczna spółka z o.o. bezpieczna spółka cywilna

Spółka cywilna:

Spółka cywilna jest najprostszą formą spółki. Aby ją zawrzeć wystarczy umowa pomiędzy wspólnikami. Dla celów dowodowych umowa spółki cywilnej powinna być sporządzona na piśmie. Oczywiście umowa ustna również jest wiążąca, ale ze względu trudności w ewentualnym udowodnieniu jej postanowień nie polecam stosowania formy ustnej w myśl zasady "verba volant, scripta manent", czyli słowa ulatują, pismo pozostaje.

Spółkę cywilną mogą zawierać osoby fizyczne jak i osoby prawne. Wspólnikami spółki cywilnej mogą być osoby fizyczne i osoby prawne jednocześnie.

Spółka cywilna jest tylko umową pomiędzy zawierającymi tę spółkę podmiotami. Spółka cywilna nie ma podmiotowości prawnej, ale mimo to ma numer NIP i REGON, i jest płatnikiem podatku VAT. Podatnikami podatku dochodowego są poszczególni jej wspólnicy. Spółka cywilna nie jest  przedsiębiorcą. Przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanych przez nich działalności gospodarczej. Spółka cywilna działa poprzez wspólników, którzy są stronami umowy spółki cywilnej.

Każdy wspólnik spółki cywilnej będący osobą fizyczną musi prowadzić indywidualną działalność gospodarczą.

Kiedy zawrzeć spółkę cywilną?

gdy planujemy prowadzić działalność mniejszych rozmiarów,

gdy planujemy  jednorazowe przedsięwzięcie, dotyczące realizacji określonego celu,

gdy wspólników ma być tylko dwóch (przy większej ilości wspólników lepiej zdecydować się na inną spółkę),

gdy współdziałanie wspólników jest przede wszystkim oparte na osobistych kontaktach i współpracy,

gdy zależy nam na uproszczonej strukturze organizacyjnej, umożliwiającej każdemu wspólnikowi wpływ na wspólnie podjętą działalność i jej kontrolę,

gdy zależy nam na szerokich możliwościach co do ustalania sposobu współdziałania wspólników, swobody współdziałania wspólników, swobody kształtowania ich praw i obowiązków.

Wady spółki cywilnej - jako że za przedsiębiorców uznaje się wspólników spółki cywilnej, a nie samą spółkę powoduje to,  że prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej jest nie zawsze korzystne i może być uciążliwe. Z tych też względów następuje ostatnio spadek atrakcyjności spółki cywilnej jako formy prawnej dla prowadzenia biznesu. W tym celu przekształca się często spółki cywilne w spółki jawne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Warto też przeczytać artykuł - "Spółka cywilna czy spółka jawna - którą z nich wybrać do prowadzenia działalności gospodarczej?" - kliknij

Chcesz przekształcić swoją spółkę cywilną w spółkę jawną? - kliknij

Zaciekawić Cię może również artykuł - "Spółka z o.o. z głową" - kliknij

Jeśli zamierzasz założyć spółkę cywilną, i chcesz czuć się bezpiecznie jako jej wspólnik, to na pewno zainteresuje Cię bardzo praktyczny poradnik pt. "Bezpieczna spółka cywilna":


bezpieczna spółka cywilna

Szczerze mówiąc, nie powinieneś zakładać spółki cywilnej zanim nie zapoznasz się z informacjami zawartymi w tym poradniku. Także jeśli prowadzisz już spółkę cywilną, to informacje zawarte w tym poradniku są dla Ciebie bezcenne. Nawet złą umowę spółki cywilnej możesz zmienić, tak żeby zapewniała Ci bezpieczeństwo. Kliknij i dowiedz się więcej.


radca prawny Marek Zwoliński
tel./fax 29 764 28 82
tel. kom 608 401 322
e-mail:
biuro@zdg.pl
 
     
Wspólniku spółki cywilnej
- ogranicz ryzyko osobistej odpowiedzialności!
KLIKNIJ


Spółka jawna:

Spółka jawna jest najprostszą formą spółki handlowej za pomocą której można prowadzić przedsiębiorstwo "większych rozmiarów".

Wspólnik spółki jawnej będący osobą fizyczną nie musi prowadzić indywidualnej działalności gospodarczej, bo spółka jawna jest przedsiębiorcą.

Umowa spółki jawnej musi być sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności. Jeśli umowa nie zostanie sporządzona na piśmie, to nie dochodzi do jej zawarcia. 

Spółka jawna musi zostać wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego (a wiąże się to z kosztem co najmniej 500 zł). Każdą uchwałę wspólników trzeba ogłaszać w Krajowym Rejestrze Sądowym co wiąże się z kosztami. Prowadzenie spółki jawnej jest w związku z tym droższe od prowadzenia spółki cywilnej.

Spółka jawna musi posiadać firmę (czyli nazwę pod którą prowadzi działalność).

Spółka jawna nie jest osobą prawną ale może we własnym imieniu (czyli na spółkę jawną a nie na wspólników) nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe (użytkowanie wieczyste, służebności,  zastaw, prawa spółdzielcze do lokalu oraz hipotekę), zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną. 

W obrocie gospodarczym kontrahentem jest spółka jawna, a nie jej wspólnicy (tak jak to jest w przypadku spółki cywilnej) z tego względu jest ona atrakcyjnym i praktycznym sposobem prowadzenia biznesu.

Kiedy zawiązać spółkę jawną?

gdy planujemy prowadzić działalność większych rozmiarów 

spółka będzie stroną wielu kontraktów i zobowiązań

gdy chcemy być bardziej wiarygodni dla naszych kontrahentów

Warto też przeczytać artykuł - "Spółka cywilna czy spółka jawna - którą z nich wybrać do prowadzenia działalności gospodarczej?"  - kliknij


Zaciekawić Cię może również artykuł - "Spółka z o.o. z głową" - kliknij


radca prawny Marek Zwoliński
tel./fax 29 764 28 82
tel. kom 608 401 322
e-mail:
biuro@zdg.pl
 
     
Wspólniku spółki jawnej
- ogranicz ryzyko osobistej odpowiedzialności!
KLIKNIJ


Spółka komandytowa:

Spółka komandytowa jest spółką w której wspólnicy nie ponoszą jednakowej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Jest to najistotniejsza cecha tej spółki z punktu widzenia jej wspólników.

Inaczej jest ukształtowana odpowiedzialność wspólnika nazywanego komplementariuszem (odpowiada on osobiście całym swoim majątkiem, solidarnie ze spółką i pozostałymi wspólnikami).

A inaczej jest ukształtowana odpowiedzialność wspólnika nazywanego komandytariuszem (odpowiada on tylko do wysokości tzw. sumy komandytowej przy czym wkład tego wspólnika do spółki może przekraczać wysokość sumy komandytowej). 

W spółce komandytowej jako wspólnicy mogą uczestniczyć zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne (np. spółka z o.o.) oraz inne podmioty mające zdolność prawną (np. spółka jawna i inne osobowe spółki handlowe).

Umowa spółki komandytowej powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, to nie dochodzi do zawarcia umowy spółki komandytowej.

W praktyce może mieć miejsce taka sytuacja, że najpierw powstaje i działa inna spółka osobowa (np. spółka cywilna lub jawna), a następnie po przystąpieniu do niej komandytariusza (w formie aktu notarialnego) staje się ona spółką komandytową.

Kiedy zawiązać spółkę komandytową?
 
gdy komplementariuszom brak kapitału na prowadzenie lub rozwinięcie działalności, a przez wejście komandytariuszy mogą oni dokapitalizować swoje przedsiębiorstwo,

gdy komandytariusz (wspólnik wnoszący kapitał) chce ponosić ograniczoną odpowiedzialność (tylko do wysokości sumy komandytowej),

gdy komandytariusz akceptuje fakt, ze będzie pozbawiony wpływu na kierowanie spółką,

gdy komandytariusz dobrze zna komplementariusza (komplementariuszy), wierzy mu i ufa, albo gdy ma dużą pewność, że dane przedsięwzięcie ma dużą szansę na powodzenie,

gdy komandytariusz chce zainwestować swój kapitał w dochodowe przedsięwzięcie prowadzone przez kogoś innego.

Zaciekawić może również artykuł - "Spółka z o.o. z głową" - kliknij


radca prawny Marek Zwoliński
tel./fax 29 764 28 82
tel. kom 608 401 322
e-mail:
biuro@zdg.pl
 
     
Komplementariuszu
- ogranicz ryzyko osobistej odpowiedzialności!
KLIKNIJ


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością:

Spółka z ograniczona odpowiedzialnością w odróżnieniu od spółek przedstawianych wyżej jest spółka kapitałową. Oznacza to że teoretycznie podstawową cechą tej spółki jest jej kapitałowy charakter, a nie osoby poszczególnych wspólników. W praktyce jednak, to zawsze wspólnicy/udziałowcy są kluczowi. Spółka z o.o. jest to zgrupowanie środków kapitałowych w celu realizacji określonego zamierzenia, przedsięwzięcia czy celu. Często zawiązywana jest w celu realizacji jednego celu czy przedsięwzięcia, nie prowadząc szerszej działalności gospodarczej, jako tzw. spółka celowa

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną, czyli samodzielnym podmiotem praw i obowiązków, różnym i odrębnym od zawiązujących ją wspólników. Spółka z o.o. ma swój własny majątek i właśnie nim odpowiada za swoje zobowiązania.


To że spółka ta nazywa się "spółką z ograniczona odpowiedzialnością" oznacza, że odpowiedzialność wspólników ograniczona jest do wysokości wniesionych do spółki udziałów. Ale oczywiście należy pamiętać, że nie dotyczy to członków zarządu spółki z o.o.. W pewnych sytuacjach mogą bowiem oni odpowiadać osobiście całym swoim majątkiem.

Decydując się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy muszą być przygotowani na duże wydatki. Przede wszystkim wspólnicy muszą dysponować kwotą co najmniej 5000 zł (lub majątkiem o takiej wartości). Jest to bowiem minimalna wysokość kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.  Zakładając spółkę z o.o. (i każdą inną formę działalności wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego) wspólnicy muszą wiedzieć, że działalność tej spółki wiążę się z kosztami. Chodzi tu o koszty związane z opłatami rejestracyjnymi (w KRS - ie) i ogłoszeniowymi (w Monitorze Sądowym i Gospodarczym). Poza tym spółka z o.o. jest podmiotem o rozbudowanej i złożonej strukturze - Zarząd, niekiedy Rada Nadzorcza, w niektórych przypadkach także Komisja Rewizyjna (co też się wiążę z kosztami).

Spółką z o.o. formalnie nie kierują jej wspólnicy (udziałowcy). Sprawy sp. z o.o. prowadzi Zarząd Spółki. Zarząd też reprezentuje sp. z o.o.. Zgromadzenie wspólników (ogół wspólników) podejmuje tylko najważniejsze dla działania spółki decyzje. W skład zarządu spółki z o.o. mogą być powołane osoby spośród wspólników lub spoza ich grona.  

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi prowadzić pełną rachunkowość (najczęściej nie obejdzie się bez pomocy bądź zatrudnienia księgowego).

Bardzo przydatną w praktyce, jest możliwość samodzielnego prowadzenia spółki z o.o., jako tzw. jednoosobowej spółki z o.o.. W takiej sytuacji, mimo że nie mamy co najmniej drugiego wspólnika, to możemy założyć spółkę z o.o.. Czyli można za pomocą spółki z o.o. samodzielnie prowadzić biznes korzystając z jej zalet.

Kiedy zawiązać spółkę z ograniczona odpowiedzialnością?

gdy dysponujemy majątkiem o wartości co najmniej 5000 zł,

gdy będziemy mieli pieniądze na jej funkcjonowanie,

gdy chcemy prowadzić biznes nie ryzykując, że stracimy cały nasz osobisty majątek, w tym także tę część majątku, którą nie przeznaczyliśmy na prowadzenie działalności gospodarczej,

gdy chcemy żeby nasza odpowiedzialność była ograniczona do zadeklarowanych udziałów i wniesionych na ich pokrycie wkładów,

gdy jesteśmy świadomi, że wchodząc w skład Zarządu sp. z o.o. możemy w pewnych sytuacjach wobec spółki i jej wierzycieli odpowiadać osobiście całym swoim majątkiem,

planujemy duże, wymagające dużego kapitału przedsięwzięcie, i jeszcze przedsięwzięcie to jest obciążone dużym ryzykiem,

gdy chcesz jednoosobowo prowadzić działalność gospodarczą w dużym rozmiarze - nie potrzebujesz wówczas szukać wspólników aby utworzyć spółkę i korzystać z jej zalet.


Zaciekawić Cię powinien również artykuł - "Spółka z o.o. z głową" - kliknij

Jeśli chcesz założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i chcesz z powodzeniem przy jej pomocy prowadzić działalność gospodarczą, to na pewno zainteresuje Cię bardzo praktyczny poradnik z wzorami umów spółki z o.o. pt. "Elastyczna spółka z o.o.":

elastyczna spółka z o.o.

Szczerze mówiąc, to nie powinieneś zakładać spółki z o.o. zanim nie zapoznasz się z tym poradnikiem. A nawet jeśli już jesteś wspólnikiem spółki z o.o., to informacje zawarte w tym poradniku mogą być dla Ciebie bezcenne. Nigdy nie jest za późno żeby Twoja spółka z o.o. zaczęła stanowić dla Ciebie dobre narzędzie do prowadzenia biznesu. Kliknij i dowiedz się więcej.  

radca prawny Marek Zwoliński
tel./fax 29 764 28 82
tel. kom 608 401 322
e-mail:
biuro@zdg.pl
     
Członku zarządu spółki z o.o.
- ogranicz ryzyko osobistej odpowiedzialności!
KLIKNIJ


 

 

 

wróć do początku strony

 





Strona główna   Regulamin   Płatność   Nota prawna   Polityka prywatności   Prawa autorskie

O firmie   Kontakt   Poleć serwis znajomemu

Copyrights © 2004 - 2024 Kancelaria Prawna Radca Prawny Marek Zwoliński

 

Kancelaria Prawna Radca Prawny Marek Zwoliński

biuro@zdg.pl  

ul. Mazowiecka 1E, 07 - 410 Ostrołęka

tel. 608 401 322, tel./fax. (29) 764 28 82