Tel. 608 401 322, e-mail: biuro@zdg.pl


Rozwiązania których szukasz

Strona główna Artykuły Płatność O firmie Nota prawna Kontakt
 
 
Oferta usług
 
Weksel:
sprawy sądowe
zastosowanie weksla
 
Sprawy cywilne:
Sprawy o zapłatę
Przedawnienie
Odszkodowania
Egzekucja komornicza
Spadki
Darowizna/Dożywocie
 
Kredyty frankowe
 
Sprawy małżeńskie:
Rozwód
Podział majątku małżonków
Odpowiedzialność za długi małżonków
Intercyzy
 
Nieruchomości:
Zasiedzenie
Rozgraniczenie
Podział współwłasności
Służebność przesyłu
Droga konieczna
Księgi wieczyste
 
Sprawy karne:
Obrona
Reprezentacja
Dozór elektroniczny
 
Spółki
Spółka cicha
Przekształcanie spółek
 
Ochrona majątku
dla Kapitału
dla Przedsiębiorcy
dla Wspólnika
Konkubenci 
Darczyńcy 
Sukcesja majątku
Powiernictwo
 
Zabezpieczanie transakcji 
 
Opinie prawne
 
 
 
 


OCHRONA MAJĄTKU

Jak zabezpieczyć się finansowo żyjąc w konkubinacie?

Konkubenci 

 

Mężczyzna i kobieta żyją niekiedy w poważnych związkach partnerskich nie będąc małżeństwem. Jest to życie w nieformalnym związku, czyli w tzw. konkubinacie. Jak wszystkie relacje międzyludzkie, także i relacje pomiędzy konkubentami są skomplikowane. Szczególnie mam tu na myśli sprawy finansowe.

Prowadząc wspólne życie konkubenci budują domy, kupują nieruchomości, samochody i inne wartościowe rzeczy, remontują mieszkania w których mieszkają, itd., itd.. Zdarza się tak, że konkubenci wspólnie finansują te transakcje, także w różnych proporcjach. Są też sytuacje, gdy koszty ponosi tylko jeden z konkubentów. Problem polega na tym, że majątek którego dotyczą działania konkubentów bardzo często formalnie jest lub staje się własnością tylko jednego konkubenta.


Istotą sprawy jest to, że na majątek formalnie należący do jednego z konkubentów, nakładów dokonuje drugi konkubent i mimo tych nakładów majątek dalej jest własnością tylko jednego konkubenta.

Ponoszenie nakładów związanych z cudzą własnością jest zawsze obciążone dużym ryzykiem i komplikacjami. Jednak konkubenci nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Najczęściej dowiadują o tym, gdy rozstają się lub gdy jeden z konkubentów umiera. Wtedy dopiero zaczynają się problemy. 

Okazuje się, że majątek na który konkubenci wspólnie pracowali należy formalnie tylko do jednego z konkubentów lub wchodzi w skład masy spadkowej po zmarłym konkubencie, w sytuacji gdy drugi konkubent nie jest spadkobiercą zmarłego konkubenta. Drugi konkubent nie ma wiec do tego majątku  żadnych praw.

Przykra sprawa, ale niestety w praktyce tak to wygląda.

Tak z życia wzięte, tytułem przykładu:

Zdarza się bardzo często, że jeden z konkubentów jest właścicielem nieruchomości, na której razem z drugim konkubentem budują sobie wspólny dom. Jednak trzeba pamiętać o tym, że właścicielem tego nowo zbudowanego domu jest konkubent, który jest właścicielem nieruchomości. Drugi konkubent, który nie będąc właścicielem działki uczestniczy w finansowaniu budowy domu ponosi więc ryzyko że finansuje coś, co nie jest jego. W razie problemów, które zawsze mogą się przecież zdarzyć, pozostaje na lodzie. Warto się w takich sytuacjach zabezpieczyć, żeby wysiłki nie zostały zmarnowane.

Konkubenci wspólnie kupują jakąś nieruchomość czy samochód, ale jako właściciel figuruje tylko jeden z konkubentów. Znów trzeba się zabezpieczyć.

Także kwestie wzajemnego dziedziczenia po sobie konkubentów są z wielu względów bardzo trudne. Wystarczy tylko zauważyć, że konkubenci nie są spadkobiercami ustawowymi i w razie śmierci jednego z nich, nie mogą po sobie dziedziczyć.

Konkubenci powinni więc się zabezpieczać przed takim niekorzystnym dla nich obrotem spraw, tak żeby nie przepadał ich wkład finansowy w majątek drugiego konkubenta.

A jak tego dokonać dowiesz się, gdy skontaktujesz się ze mną.

Uzyskaj swobodę w życiu i w biznesie związaną z bezpieczeństwem Twojego majątku i skontaktuj się ze mną. Ja zastanowię się jak można Ci pomóc i zaproponuje rozwiązania chroniące Twój majątek.
            
Skontaktuj się ze mną, jeśli zależy Ci na ochronie Twojego majątku.     W zależności od składników i wartości Twojego majątku oraz Twojej sytuacji zaproponuje Ci optymalne rozwiązania, które pozwolą Ci spać spokojnie. 


Zapraszam do skorzystania z moich usług.

Aha, oczywiście dyskrecja gwarantowana.

 

Marek Zwoliński

radca prawny

właściciel serwisu internetowego www.zdg.pl
 

radca prawny Marek Zwoliński foto

  radca prawny Marek Zwoliński
tel./fax 29 764 28 82
tel. kom 608 401 322
e-mail:
biuro@zdg.pl
 
 

 

 

wróć do początku strony

 

Strona główna   Regulamin   Płatność   Nota prawna   Polityka prywatności   Prawa autorskie

O firmie   Kontakt   Poleć serwis znajomemu

Copyrights © 2004 - 2024 Kancelaria Prawna Radca Prawny Marek Zwoliński

 

Kancelaria Prawna Radca Prawny Marek Zwoliński

biuro@zdg.pl  

ul. Mazowiecka 1E, 07 - 410 Ostrołęka

tel. 608 401 322, tel./fax. (29) 764 28 82